Yorkšírský teriér - Arisdar
sekce 2
Yorkšírský teriér

Chovatelská stanice


ZÁKLADNÍ PÉČE O PSA

Štěňata by měla být od 2.týdne věku pravidelně každé 2 týdny odčervována, až do věku 3 měsíců, dále každý měsíc do 1/2 roku věku a pote 2-4 krát ročně dle způsobu života psa. Pokud je pes v kontaktu s těhotnou ženou nebo dětmi, měl by být odčerven minimálně 4x ročně. S odčervováním by tedy měl začít chovatel, vést o něm záznamy (většinou v očkovacím průkazu psa)a ty předložit při odběru novému majiteli, který v něm pak bude pokračovat.

Očkování je nejjednodušším a přitom nejdůležitějším způsobem, jak předcházet řadě infekčních onemocněni (parvoviroza, psinka, infekční zánět jater, psincový kašel, koronaviroza, leptospiroza, vzteklina), z nichž většina ohrožuje pejska přímo na životě a některá jsou přenosná i na člověka. Základní očkovací schéma u moderních, dnes běžně používaných, vakcín je 6, 9 a 12 týdnů věku. Každé očkování obsahuje o něco širší kombinaci chorob a v posledním je obsažena i vzteklina. Je možné se domluvit s veterinářem a samotnou vakcínu vztekliny posunout na pozdější termín. I tady platí, že očkování musí být doložena od chovatele v očkovacím průkazu štěňátka.

Péče o uši se u Yorků skládá pouze z občasného prohlédnutí a vytrhání chloupků ze zvukovodu. To zvládne každý chovatel sám nebo chloupky vytrhají při návštěvě salonu na úpravu srsti psů. Pokud má pejsek uši čisté, bez zápachu, zarudnutí a tmavého mazu nijak do uší nezasahujeme. Nekapeme do nich žádné „neškodné“ čistící roztoky, ani do uší nesaháme vatičkou. Uši mají samočistící schopnost a čím méně do nich zasahujeme, tím lépe.

Oči by měly být čisté a jasné, bez známek hnisavého výtoku. Pokud má pejsek v koutku oka zaschlé „ospalky“ je to normální. Jedná se o přirozený způsob čištění oka (např. od prachu). Očička stačí umýt jednou denně vatovým tamponkem a převařenou vodou.

© Arisdar 2011 | Klučenice 108, 262 56 Krásná Hora | info@arisdar.cz