Yorkšírský teriér - Arisdar
sekce 2
Yorkšírský teriér

Chovatelská stanice


JEDEME SI PRO ŠTĚNĚ

Pokud si kupujete psa od chovatele, měli byste vědět, že:

  • štěně Yorka by mělo jít od matky k nové rodině v ideálním případě v 10-12 týdnech věku. Dřívější odběr je nevhodný, neboť v tomto období probíhá tzv. „vtiskování“ (vytváření vztahu k ostatním psům). I když mu poskytnete tu nejlepší péči, budou mu ony týdny chybět při vývoji jeho vztahu k ostatním psům a někdy i k lidem. Pokud se stane, že si od nás odvážíte štěňátko v pozdějším věku, je třeba abyste věděli, že s ním pracujeme a vychováváme jej stejně, jako by to dělal nový majitel. Snažíme se jej připravit na život, aby nezameškalo základní výchovu. Od nás si nikdy neodvezete zanedbaného, vyplašeného nebo nesocializovaného pejska.
  • při odběru byste se společně s chovatelem měli podívat štěněti na bříško, kde se v místě pupíku může nacházet různě velká boulička – pupeční kýla. Seriozní chovatelé si takové štěně většinou nějakou dobu ponechají (pokud tato situace výjimečně nastane) a před prodejem kýlu nechají odoperovat na vlastní náklady.
  • zkontrolujte zoubky. Ve štěněcím věku ještě nepoznáme, zda bude mít pes v dospělosti všechny zuby, ale chovatel už Vám je schopen podat základní informaci o vývoji čelisti a zubů (viz sekce "Zoubky").
  • je třeba se pejskovi podívat do uší. Ouška by měla být čistá, nepáchnoucí – bez známek hustého, tmavého a zapáchajícího mazu.
  • zkontrolujeme oči – měly by být čisté a jasné, bez známek hnisavého výtoku. Pokud má pejsek v koutku oka zaschlé „ospalky“ je to normální. Jedná se o přirozený způsob čištění oka (např. od prachu).
  • štěňata by měla být od 2.týdne věku pravidelně každé 2 týdny odčervována, až do věku 3 měsíců. S odčervováním by tedy měl začít chovatel, vést o něm záznamy (většinou v očkovacím průkazu psa) a ty předložit při odběru novému majiteli, který v něm pak bude pokračovat.
  • Základní očkovací schéma u moderních, dnes běžně používaných, vakcín je 6, 9 a 12 týdnů věku. Každé očkování obsahuje o něco širší kombinaci chorob a v posledním je obsažena i vzteklina. Je možné se domluvit s veterinářem a samotnou vakcínu vztekliny posunout na pozdější termín. I tady platí, že očkování musí být doložena od chovatele v očkovacím průkazu štěňátka.
© Arisdar 2011 | Klučenice 108, 262 56 Krásná Hora | info@arisdar.cz